Haber

Diğer Ülkelere En Çok Hangi Türk Dizisi İhraç Edildi

By  | 

EN ÇOK HANGİ TÜRK DİZİSİ DİĞER ÜLKELERE İHRAÇ EDİLDİ?

Türkiye’de son yıllarda yapılan televizyon dizilerine bakıldığında,  kalite olarak Dünya dizilerinden hiçte aşağı kalır yanları olmadığını görebilirsiniz. Hatta öyle diziler yapıldı ki ünü Türkiye ile sınırlı kalmayıp, ülkemizle birlikte birçok ülke de gösterime girmeyi de başardılar. Bazı dizilerimiz ise gösterimden ülkemizde kalktıktan sonra,  Yabancı ülkeler tarafından satın alındı ve hale gösterimleri devam etmektedir.

Bugün bir Arap kanalını açtığınızda, Türk dizileriyle karşılaşmanız gayet normal bir durumdur. Çünkü Arap Yarımadası Türk dizilerinin müdavimi durumundadır. Ülkemizde artık gösterilmeyen pek çok dizi Arap Yarımadasında büyük bir heyecanla izlenmektedir. Sadece bu mu peki? Tabi ki hayır. O ülkelerde en az ülkemizde olduğu kadar ünlü ve popüler sanatçılarımızda bulunmaktadır. Dizi kahramanlarımızın pek çoğunun fanları bulunmakta ve imza günleri düzenlenmektedir. Bu ülkemizin dizi sektöründe geldiği başarı noktasını gösterir.

Şöyle bir düşünün; ülkemizde gösterimini tamamlamış bir dizi, yüksek ücretlerle yurt dışında ki kanallara satılıyor. Bu yapımdan; oyuncusundan tutunda, senaristine kadar herkesin iki kere ekmek yemesi anlamına geliyor. Sürekli piyasaya giren sıcak parada daha kaliteli işlerin yapılmasına imkan ve olanak sağlıyor. Şimdi bu diziler hangileri ve hangi kanallarda yayınlandı şöyle bir hatırlayalım.

Diğer ülkelere İhraç Edilen Diziler ve Yayınlandıkları Kanallar

Kanal D: Öyle bir geçer zaman ki, Gümüş, Fatma Gül’ün Suçu Ne, Kuzey Güney ve son olarak da Aşk-ı Memnu.

Star TV: Kara Sevda ve Muhteşem Yüzyıl ( Muhteşem Yüzyıl yurt dışında en çok ses getiren dizidir)

ATV: Karadayı, Ezel ve Kara Para Aşk.

Show TV: Sadece Adını Feriha Koydum

Hedef 1 Milyon Dolar Dizi İhracatı!

Kendimize ülkece koyduğumuz en büyük hedef olan 2023 hedefi, dizi dünyası içinde geçerlidir. Seneler içinde sürekli çıtayı yükselten dizi sektörü, ihracatta da ekonomiyi her geçen yıl yükselterek ilerlemektedir. İlk 2008 yılında ihraç edilmeye başlanan dizilerin getirisi, 10 milyonken bugün 350 milyonu aşmış bulunmaktadır. Bu sektörün 2023 hedefine gelecek olursak da 2023’de Hedef 1 Milyon Dolar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir